-
Terapia ruchowa – sposób na odzyskanie zdrowia
Aktywność fizyczna nie tylko pozytywnie wpływa na kondycję organizmu i pozwala utrzymać go w zdrowiu, ale również posiada właściwości lecznicze, sprawdzające się w czasie występowania licznych schorzeń. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomagają skrócić czas rekonwalescencji po różnorodnych kontuzjach i urazach. W takich przypadkach niezbędna jest pomoc profesjonalnego fizjoterapeuty, który ułoży odpowiedni dla pacjenta plan rehabilitacji i będzie czuwał nad prawidłowym wykonywaniem ćwiczeń. W tej roli świetnie sprawdzają się np. zajęcia bazujące na Metodzie Pilatesa.
W codziennym życiu często zdarzają się jednak sytuacje bólowe, które nie są spowodowane żadnym poważnym urazem, a jedynie złymi nawykami lub przeciążeniem. Do najczęstszych problemów tego typu należą bóle pleców, karku, ramion oraz występujące u kobiet bóle miednicy. Większość z nich ma podłoże mechaniczne. Są to różnego rodzaju przykurcze mięśni, nieprawidłowe połączenia między kręgami kręgosłupa, lumbago, a w przypadku osób starszych również stany zwyrodnieniowe.
Skąd biorą się wszystkie te problemu? Przyczyną większości z nich jest siedzący tryb życia i zbyt mała ilość ruchu. Kręgosłup często jest nadmiernie odciążany, a słabo rozbudowane mięśnie pleców i brzucha nie są w stanie udźwignąć ciężaru, powodując ból. Wielogodzinne przebywanie w jednej pozycji, np. przed komputerem, jest przyczyną licznych napięć w okolicy pleców, karku i obręczy barkowej. U kobiet często zdarzają się również problemy, spowodowane długotrwałym noszeniem zbyt wysokich obcasów. Wtedy ból umiejscowiony jest w biodrach i miednicy. Schorzenia te bywają bardzo kłopotliwe i niejednokrotnie utrudniają wykonywanie wielu codziennych czynności.
Jak im zaradzić? Najlepszym sposobem jest systematyczna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności. Bardzo dobre efekty przynosi pływanie, szczególnie na grzbiecie. W przypadku bóli odcinka szyjnego powinno się unikać pływania żabką, ponieważ może to spowodować nasilenie dolegliwości. Sprawdzą się również zajęcia takie jak pilates, stretching, czy dobrze skomponowany trening funkcjonalny. W ofercie niektórych klubów fitness można znaleźć zajęcia typu mobility lub zdrowy kręgosłup, koncentrujące się przede wszystkim na eliminowaniu dolegliwości bólowych oraz zapobieganiu im. Aby zwiększy wytrzymałość mięśni pleców i brzucha warto również regularni ćwiczyć na siłowni. Aktywność ta musi odbywać się jednak pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który odpowiednio dobierze nie tylko ćwiczenia, ale również wykorzystywane przy nich obciążenia.