-
Aktywność fizyczna w ciąży – jak i co ćwiczyć?
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Przygotowuje się w nim do pełnienia nowej roli, jaką jest bycie mamą. To z pewnością niezwykle piękny, ale również bardzo wymagający dla organizmu czas. Znaczne zwiększenie się masy ciała, a co za tym idzie duże obciążenie całego szkieletu, szybko rozciągająca się skóra, czy nagłe zmiany hormonalne, to tylko niektóre z wyzwań, przed jakimi w tym okresie staje ciało. Z tego względu warto odpowiednio się do tego przygotować.
Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna oraz zdrowy styl życia pozytywnie wpływają na nasze życie. Często jednak okazuje się, że kobiety w ciąży rezygnują z większości form ruchu, bojąc się o zdrowie swoje oraz dziecka. To błąd. Specjaliści potwierdzają, że jeśli ciężarna jest w dobrym stanie zdrowia, a ciąża przebiega prawidłowo, aktywność fizyczna nie stanowi żadnego zagrożenia, a nawet jest wskazana. Oczywiście rodzaj wybieranego ruchu trzeba dobierać rozważnie, zwracając uwagę na jego intensywność oraz możliwość wystąpienia kontuzji. Z tego względu odpadają dyscypliny o dużym prawdopodobieństwie upadu, takie jak jazda na nartach, snowboardzie, czy rowerze. Niezalecane są również biegi, bardzo wymagający kondycyjnie crossfit, czy ćwiczenia z dużym obciążeniem. Warto jednak sprawdzić, jakie zajęcia oferuje pobliski klub fitness i wybrać z pośród nich coś najlepszego dla siebie. Wiele z nich organizuje specjalne zajęcia organizowane dla kobiet w ciąży oraz po porodzie. Na niektóre z nich można nawet przychodzić z maluchem.
Jeśli jednak w ofercie nie ma takich zajęć, bez obaw można zdecydować się np. na pilates, jogę, czy trening o nazwie zdrowy kręgosłup. Charakteryzują się one niewielkim stopniem trudności oraz łagodnym, niezbyt intensywnym przebiegiem ćwiczeń. Główny nacisk kładą na rozciąganie mięśni, rozluźnienie organizmu, pozbycie się napięć oraz kontrolę ciała i regulację oddechu. Wszystko to bardzo przyda się ciężarnym podczas porodu. Dodatkowo zajęcia te polecane są kobietom w ciąży i po porodzie ponieważ:
- Wzmacniają i odciążają kręgosłup
- Kładą szczególny nacisk na ćwiczenie mięśni dla miednicy, tym samym zapobiegając wypadaniu macicy
- Ułatwiają rozciąganie się oraz późniejsze schodzenie kości miednicy
- Poprawiają elastyczność skóry, tym samym zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów i cellulitu
- Zwiększają odporność na wysiłek, poprawiają kondycję
- Pozwalają szybciej dojść do formy po porodzie
- Zapobiegają rozejściu się poprzecznych mięśni brzucha
- Ułatwiają utratę zbędnych kilogramów.
Należy jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem treningów należy skonsultować swoje zamiary z lekarzem, który oceni, czy nie ma ku temu przeciwwskazań. Przed rozpoczęciem regularnych ćwiczeń po porodzie niezwykle ważne jest również odczekanie przynajmniej 3 tygodni, które powinny być czasem odpoczynku i rekonwalescencji.